Hva skjer i Acta VeBu?
I Acta VeBu jobber vi med ledertrening, leirarbeid og lokallag – kjerneområder som bygger tro, fellesskap og engasjement blant barn og unge. Samtidig er vi i gang med å utvikle mulighetene i vår PULS-strategi, for å forme et arbeid som er levende, relevant og i bevegelse.
Samarbeidd som nøkkel i PULS-arbeidet!
I arbeidet vårt med å følge Normisjons PULS-strategi, har vi valgt å sette søkelys på samarbeid som et første steg. Vi ser at dette ikke bare bygger sterke relasjoner lokalt, men også gir en naturlig inngang til videre utvikling av de andre områdene i strategien. Plante – Utvikle – Lede – Sammenkoble.
Når vi samarbeider på tvers av menigheter, generasjoner og foreninger, legger vi grunnlaget for et arbeid som pulserer av liv, tro og fellesskap. Disse samarbeidsprosjektene vil du finne mer om lenger ned på siden.
… men først litt om en av våre hjertesaker!
Acta VeBu sin ledertrening
Ledertreningen til Acta VeBu består i fire weekender for ungdommene i løpet av året hvor vi har fokus på ledertrening, individuell trosutvikling og fellesskap. Dette er gode ingredienser å ta med seg inn i oppgaven med å være ledere for yngre deltakere.

Actas ledertrening gir unge ledere verktøyene de trenger for å utvikle både personlige og trosmessige ferdigheter. Ledere blir sterke rollemodeller for barna og skaper trygge relasjoner hvor barna føler seg sett og verdsatt. Treningen styrker ledernes egen tro på Jesus, og gjør dem i stand til å inspirere barna til å utforske og vokse i sitt eget forhold til Ham. Dette skaper et positivt og inkluderende miljø på leirene, hvor både ledere og barn kan utvikle seg åndelig og personlig.
Lederleir med fullt engasjement!

Denne våren har vi hatt gleden av å arrangere lederleir med hele 25 påmeldte deltakere. Det er utrolig inspirerende å se så mange nye og engasjerte ledere som ønsker å være med og bidra i arbeidet vårt.
Vi gleder oss stort over at flere vil ta del i det viktige lederfellesskapet, og vi ser med forventning frem mot sommerens leirer. Allerede nå jobber vi hardt for å finne plass til alle som ønsker å være med – både som deltakere og ledere.
Ledere på leir er et viktig fokusområde for Acta, men også vår største kostnad!
Lederne våre er selve ryggraden i leirarbeidet. De er også vår største kostnad, men samtidig en uvurderlig investering. Det er nemlig i lederrollen vi ser at unge utvikler seg, vokser i ansvar og bygger gode ferdigheter for både tro og liv. Vi skulle gjerne hatt muligheten til å ha med enda flere ledere på leir – fordi vi ser hvor stor forskjell det gjør.

Leder leiren i Acta VeBu 2025 bar preg av mye latter og godt humør! Vi hadde flere seminarer som for eksempel kano seminar, hvilket kommer godt med når man skal ut i kano med leir-deltakere seinere i sommer.
Vi rakk også en tur på vårt eget kostyme lager for å plukke ut de beste kostymene til bruk på leirene etter hvert!

Vil du lese mer om ledertreningen vår, eller er det andre leirer du lurer på?
Du finner info ved å klikke på knappene under.

Konkrete samarbeidsprosjekter vi ønsker å få i stand!
Utover ledertreningen er det flere prosjekter vi ønsker å bygge opp, under får dere en oversikt over hva som skjer rundt i regionen og hvordan vi i Acta ønsker å bygge på initiativ som kommer fra våre foreninger, skoler og menigheter. I Acta og Normisjon står vi sammen, og her i VeBu ønsker Acta å være en ledende og samlende faktor rundt disse prosjektene.
Norkirken Sandefjord
Acta VeBu og Norkirken Sandefjord går sammen om felles barneleir.
Vi vet at leir kan være en verdifull arena for både trosformidling og fellesskap. Derfor ønsker vi i Acta VeBu og Norkirken Sandefjord å gå sammen om å arrangere en felles barneleir på Strand leirsted den 6.–8. mars 2026.
Leiren er for barn i alderen 2.-5. klasse og en slik leir gir en unik mulighet til å møte barn på en annen måte enn det vi vanligvis gjør i hverdagen gjennom samlinger og undervisning. Leir når bredere ut, og gir rom for å bygge relasjoner og så frøene til tro, samhold og tjeneste.
Gjennom undervisning, lek, aktiviteter og fellesskap ønsker vi å skape opplevelser som setter spor – og som kan forme barns liv på en varig måte.
Bak leiren står en engasjert hovedkomité bestående av medlemmer fra Norkirken Sandefjord, som brenner for å skape en leir der barna blir sett, inkludert og inspirert til å vokse i tro og fellesskap.
Norkirken Kongsberg
Ungdomsfestival i Kongsberg til vinteren – et nytt samlingspunkt i regionen
Acta VeBu støtter initiativet fra Norkirken Kongsberg
Til vinteren kan Kongsberg bli samlingssted for ungdom fra hele regionen. Norkirken Kongsberg har nemlig ytret ønske om å arrangere en ungdomsfestival, og dette er et initiativ vi i Acta VeBu heier varmt på!
Vi ser for oss at festivalen kan bli en sterk arena for fellesskap, tro og engasjement – og ikke minst en mulighet til å samle ungdommer på tvers av menigheter og miljøer. Acta VeBu ønsker å bidra aktivt i planleggingen, og vi håper våre ungdomsledere kan være en ressurs i arrangementskomiteen.
Dette er et spennende tiltak som ikke bare gir en ny opplevelse for ungdommene, men som også bygger relasjoner og samarbeid på tvers i regionen vår. Når vi kobler oss sammen, skjer det noe sterkt – og vi gleder oss til å se hva denne festivalen kan vokse til å bli.
Norkirken Drammen
Ny gamingklubb for tweens i Norkirken Drammen
Fellesskap, spillglede og trygge rammer – en fredag i måneden
I et spennende samarbeid mellom foresatte i Norkirken Drammen og ungdomsledere fra Acta, starter vi nå Respawn Gaminglag – en helt ny gamingklubb for tweens!
Klubben blir et lavterskeltilbud for barn i alderen 10–13 år, med trygt fellesskap, spillglede, gode verdier og Jesus i fokus. En fredag i måneden åpner vi dørene for en kveld med spilling, snacks, små konkurranser – og ikke minst muligheten til å bygge vennskap og møte gode forbilder.
Respawn Gaminglag skal være et sted hvor tweens kan kjenne seg sett og hjemme, og hvor voksne og ungdomsledere sammen skaper en positiv og inkluderende møteplass.


Hallingdal
Samarbeid og nye muligheter i Hemsedal
Acta VeBu ser mot fjellene – og mot nye relasjoner
Vi har nylig vært i kontakt med Birgit Solbakken for å diskutere muligheten for å bli med på Hemsedal menighet sin menighetsweekend til Hermon. Tanken er å bidra spesielt inn mot ungdommene i menigheten denne helgen – og på den måten være med og styrke både relasjoner og troslivet hos de unge.
Dette er noe vi i Acta VeBu jobber videre med, og vi håper vi finner de nødvendige ressursene for å kunne gjennomføre en slik helg. Vi tror at gode relasjoner og fellesskap bygges best i møte med hverandre – og en helg som dette kan bli starten på noe varig og verdifullt.
I tillegg har det kommet ønske om å arrangere en ny bo-hjemme-leir i Hemsedal i samarbeid med S-klubben – en suksess vi sist så for fire år siden. Nå kjenner vi at tiden er inne for å løfte dette igjen! Vi gleder oss over engasjementet lokalt, og ser frem til mulighetene som ligger foran.
Gjennestad VGS
Alfakurs på Gjennestad – et tilbud for tro og fellesskap
Som skoleeier ønsker vi å skape rom for tro og refleksjon i skolemiljøet på Gjennestad. Derfor ser vi nå på muligheten for å tilby Alfakurs for elevene – et lavterskeltilbud hvor de kan utforske spørsmål om tro, liv og mening i trygge og åpne rammer.
Vi tror dette kan være en verdifull måte å styrke elevenes kjennskap til skolens verdigrunnlag, og samtidig åpne opp for samtaler som går dypere enn det den vanlige skoledagen rommer.
Et slikt kurs kan også bli en brobygger til et større kristent fellesskap utenom skoletid – og skape nye muligheter for samarbeid mellom skole, menigheter og organisasjoner som ønsker å investere i ungdommers liv og tro.

Leirsesong 2026 – Gratis leir for nye deltakere!
Fra og med 2026 ønsker vi å tilby gratis leir for barn som ikke har vært på Strand tidligere. Dette gjør vi fordi vi ser et økende behov for trygge, inkluderende fellesskap blant barn og unge i dag.
Mange vokser opp i en hverdag hvor fellesskap og tilhørighet ikke lenger er en selvfølge. Gjennom leir ønsker vi å gi barn en opplevelse av å være en del av noe større – et miljø med fokus på inkludering, fellesskap og Jesus i sentrum.
Leir på Strand handler om mer enn aktiviteter og moro. Det handler om å bli sett, få venner, og oppleve tro i praksis. Vi håper at dette tiltaket kan gjøre terskelen lavere for nye familier, og åpne dørene for livsforvandlende opplevelser.



Bli med på å gjøre en forskjell – støtt vårt arbeid!
Vi står på terskelen til spennende muligheter, og det er mye som skjer i arbeidet vårt. Fra barneleirer og ungdomsarbeid til fellesskapstiltak og trosformidling – vi har en visjon om å nå ut til enda flere mennesker og bygge varige, sterke fellesskap. Men for at dette skal bli en realitet, trenger vi din hjelp.
Som giver kan du være med på å gjøre en konkret forskjell. Hver bidrag, stort eller lite, bidrar til å styrke arbeidet vårt og gir oss muligheten til å nå ut til barn, unge og voksne som trenger fellesskap, håp og tro i hverdagen. Du har også muligheten til i gi oss mer forutsigbarhet ved å verve deg som fastgiver!
Vi har allerede en gruppe fastgivere som trofast står sammen med oss i arbeidet som utgjøres, dette setter vi enorm pris på og vi håper at du kan tenke deg å bli med du også! Sammen kan vi bygge et sterkere og mer inkluderende fellesskap – der alle får oppleve kjærligheten, troen og håpet vi deler.
Vi håper du vil være med på laget og bidra til at vi kan fortsette å gjøre en forskjell, både her og nå, og i fremtiden.
*Acta VeBu driver et mangfoldig arbeid og innsamlede midler vil brukes der det er størst behov.
Takk for at du er en del av dette viktige arbeidet!

