Amigos blir Kompis Barn

Hva skjer nå?
Amigos blir en del av Kompis og får navnet Kompis Barn. Vi fortsetter å lage innhold om misjon for barn fra 6 til 10 år, men med nytt navn og en ny drakt. Nå jobber vi med å utvikle nye ressurser som kommer våren 2027. I mellomtiden kan du bli kjent med prosjektene vi skal følge fremover i Nepal og bli litt kjent med landet.
Prosjektene våre i Nepal
Vi flytter nå fokus over på Nepal hvor vi skal støtte tre ulike prosjekter rettet mot barn. Gjennom prosjektene får barn mulighet til å gå på skole, utvikle ferdigheter, få venner og høre om Jesus. Sammen bidrar vi til at flere barn i Nepal kommer ut av fattigdom, får en bedre hverdag og et fellesskap å høre til i.
- Kathmandu og Chitwan
ABBS er dagsentre for barn og unge med funksjonsnedsettelser. Navnet står for Asha Bal Bikas Sewa og er nepali for ordene håp, barn, utvikling og tjeneste. Derfor kaller vi det gjerne «Håpets senter». Her øver barna på å lese, telle og mestre hverdagslige oppgaver, som å kle på seg og pusse tennene. De får også leke, få venner og være en del av et fellesskap.
Det som startet med tre barn i 1993, har vokst til to dagsentre i Kathmandu og Chitwan. I Kathmandu går det 60 barn og unge. ABBS drives av organisasjonen HDCS og får støtte fra Kompis Barn gjennom Normisjon.
- Kathmandu
Elim Kids Academy ligger i Kathmandu og tilbyr barnehage, barneskole og ungdomsskole. Gjennom Kompis Barn bidrar vi til at barn fra familier som ikke har råd til skolepenger, også får gå på skolen. Støtten dekker skoleplass, bøker, utstyr, skolemat og uniform. Slik får flere barn mulighet til å lære og fullføre skolegangen. Utdanning kan åpne dører til arbeid og en tryggere framtid for både barna og familiene deres.
- Okhaldunga
Noen barn trenger hjelpemidler eller tilrettelegging for å kunne gå på skole og delta i hverdagen. CBID-prosjektet ved sykehuset i Okhaldhunga jobber for at barn og andre med funksjonsnedsettelser skal få denne muligheten.
Medarbeiderne reiser ut til landsbyene og bidrar med helsehjelp, rullestoler, ramper, tilrettelegging hjemme og støtte til skolegang. CBID står for Community Based Inclusive Development og handler om at alle skal kunne delta og høre til i lokalsamfunnet.

